EcoFlow energy storage
Objavte rad riešení na ukladanie energie EcoFlow!
Náklady na energiu v priemyselných a komerčných zariadeniach rok od roku rastú, pričom nestabilita elektrickej siete a sadzby v špičkách kladú na podniky čoraz väčšiu záťaž. Pre inštalatérov a predajcov je výber správneho systému na ukladanie energie kľúčový: nesprávne dimenzované alebo nespoľahlivé riešenie ohrozuje nielen návratnosť investícií, ale aj spokojnosť koncových užívateľov.
Akumulátory EcoFlow
Akumulátory EcoFlow s modulárnou technológiou LFP umožňujú predvídateľne riadiť to, čo je dnes najdôležitejším faktorom pri návratnosti solárnych systémov: vlastnú spotrebu vyrobenej energie. Systém je možné rozširovať v krokoch po 5 kWh, takže tá istá platforma slúži na optimalizáciu vlastnej spotreby v rodinných domoch aj na nepretržité napájanie trojfázových nehnuteľností s tepelnými čerpadlami – bez toho, aby ste museli skladovať zariadenia od viacerých výrobcov.
Architektúra vysokonapäťových (HV) akumulátorov pracuje v rozsahu menovitého napätia 800 V a prevádzkového napätia 720–960 V. To znamená nižší prúd na strane jednosmerného prúdu, menší prierez vodičov a menšie ohmické straty pri inštalácii. Chemické zloženie článkov na báze lítium-železo-fosfátu (LFP) je tepelne stabilné, každý akumulátorový modul je dodávaný s vlastným systémom riadenia batérie (BMS) a zabudovaným aerosólovým hasiacim modulom, pričom stupeň krytia IP65 a prevádzkový teplotný rozsah od –20 do +50 °C umožňujú aj inštaláciu vonku. Chladenie je úplne pasívne a funguje na princípe prirodzenej konvekcie: bez ventilátora, bez pohyblivých častí, bez opotrebovateľných komponentov.
Vďaka 95 % hĺbke vybitia (DoD) je z menovitej kapacity 5,12 kWh skutočne využiteľných 4,8 kWh, pričom výrobca poskytuje záruku výkonu na 6 000 cyklov a 15 rokov. Ukladanie energie tak v ponuke nepredstavuje riziko, ale je to nástroj, s ktorým sa dá počítať. Akumulátory sa dajú priamo kombinovať s hybridnými modelmi PowerOcean z našej ponuky invertorov EcoFlow – s rozsahom MPPT 200–850 V, maximálnou účinnosťou 97,6 %, THD pod 3 % – a v trojfázovom vyhotovení poskytujú až 12 kW nepretržitého záložného výkonu, čo je dostatočné aj na prevádzku tepelného čerpadla počas výpadku prúdu.
Prezrite si ponuku akumulátorov EcoFlow a zostavte si kapacitu, ktorá zodpovedá spotrebnému profilu vášho projektu a vašim požiadavkám na záložný výkon!
Ak ste predajca, inštalatér alebo veľkoobchodný partner, pred prvým nákupom akumulátorov EcoFlow sa zaregistrujte v našom B2B internetovom obchode! Po potvrdení registrácie získate prístup do nášho B2B internetového obchodu, kde vždy nájdete aktuálne informácie o cenách, skladových zásobách a aktuálnych zľavách. Po prihlásení do internetového obchodu môžete nákup alebo online objednávku zrealizovať jednoducho a rýchlo.
Máte otázky týkajúce sa našich produktov?
Ako B2B partner sa obráťte na svojho prideleného obchodného zástupcu, kde sú vám naši kolegovia ochotne k dispozícii a radi odpovedia na všetky vaše otázky týkajúce sa vybraného zariadenia na ukladanie energie.
Mnoho užitočných informácií nájdete aj v nasledujúcich často kladených otázkach a odpovediach:
Systémy na ukladanie energie EcoFlow
Akú kapacitu akumulátora EcoFlow PowerOcean je vhodné zvoliť?
Pri dimenzovaní nevychádzajte z ročnej spotreby, ale zo spotreby po západe slnka a pred svitaním: akumulátor dodáva energiu, ktorú nepokryje výroba solárnych panelov a okamžitá spotreba. V priemernom domácnosti bez tepelného čerpadla pripadá približne polovica dennej spotreby na toto obdobie, takže pri dennej spotrebe 12–14 kWh zvyčajne poskytuje najlepšiu návratnosť menovitá kapacita 10,2 kWh (9,7 kWh užitočnej energie), zatiaľ čo v prípade nehnuteľností s tepelným čerpadlom alebo elektrickým autom sa oplatí vychádzať už od 15,3 kWh.
Druhým kritériom dimenzovania je výkon, nie energia. Nepretržitý výstupný výkon akumulátorového modulu je 3300 W, nabíjací výkon 2500 W, pričom tieto hodnoty sa proporcionálne menia v závislosti od počtu modulov. To znamená, že rezervný výkon pri nepretržitom napájaní nie je určený len menovitým výkonom meniča: na dosiahnutie plného rezervného výkonu 12 kW jednotky spomedzi trojfázových hybridných meničov v našej ponuke je potrebný dostatočný počet akumulátorových balíkov.
Praktická rada pre projektovanie: vždy si nechajte rezervu na rozšírenie. Vďaka modulom, ktoré je možné dodatočne inštalovať do rovnakého stacku, nie je potrebné systém v prvej fáze predimenzovať – ak sa spotreba zákazníka zvýši (tepelné čerpadlo, klimatizácia, nabíjačka elektromobilov), systém je možné dodatočne rozšíriť bez výmeny systému a nového meniča.
Aký je rozdiel medzi verziami s kapacitou 5,1; 10,2 a 15,3 kWh?
Medzi týmito tromi verziami nie je žiadny technologický rozdiel: všetky sú zložené z rovnakého akumulátorového modulu LFP s menovitou kapacitou 5,12 kWh, a to v počte jeden, dva, resp. tri kusy. Chémia článkov, systém BMS, stupeň krytia IP65, integrovaný protipožiarny modul, menovité napätie 800 V a záručné podmienky sú pri všetkých troch konfiguráciách rovnaké, takže výber závisí výlučne od kapacity a výkonu.
Užitočná kapacita pri 95 % hĺbke vybitia (DoD) je postupne 4,8 – 9,7 – 14,5 kWh. Súbežne s tým sa mení aj výkon: trvalý výstup je 3300 – 6600 – 9900 W, nabíjací výkon 2500 – 5000 – 7500 W. Toto je najdôležitejší praktický rozdiel, pretože väčšia konfigurácia poskytuje nielen dlhšiu dobu preklenutia výpadku, ale aj vyššiu okamžitú zaťažiteľnosť pri nepretržitom prevádzke.
Fyzicky sú moduly navzájom stohovateľné, takže sa nemení základná plocha, ale len výška: jeden modul má rozmery 680 × 183 × 424 mm a hmotnosť 55,5 kg. Podstavec alebo nástenná konzola a rozvodná skrinka sa montujú jednorazovo, preto je neskoršie rozšírenie rýchle a vyžaduje len málo pracovných hodín na mieste inštalácie.
Čo znamená rozdiel medzi menovitou a užitočnou kapacitou akumulátora?
Menovitá kapacita (5,1 kWh na modul) je množstvo energie fyzicky uložené v článkoch, zatiaľ čo užitočná kapacita (4,8 kWh) je množstvo, ktoré systém BMS skutočne uvoľňuje zo systému. Rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami nie je stratou, ale zámernou bezpečnostnou rezervou: práve zabránenie hlbokému vybití a prebití udržuje životnosť LFP článkov v rozsahu 6 000 cyklov. Tento pomer vyjadruje hĺbka vybitia (DoD), ktorá je v tomto prípade 95 %.
Pri ponúkaní vždy počítajte s užitočnou kapacitou, pretože práve tú bude zákazník skutočne využívať. Dôležité je tiež, že hodnota 4,8 kWh na strane jednosmerného prúdu (DC) sa ešte upravuje o konverzné straty meniča smerom do siete alebo k spotrebiteľom; maximálna účinnosť hybridných meničov PowerOcean je 97,6 %. Pri systéme s kapacitou 10,2 kWh je teda na jeden kompletný cyklus reálne počítať s energiou dodávanou na strane striedavého prúdu v rozmedzí približne 9,3 – 9,4 kWh.
Záruka sa takisto vzťahuje na menovitú kapacitu: výrobca garantuje, že po 15 rokoch alebo 6 000 cyklov bude menovitá kapacita predstavovať minimálne 70 %. Je vhodné to vysvetliť aj zákazníkovi, pretože tak sa stane zrozumiteľným, prečo sa množstvo energie uvedené v katalógu nezhoduje s množstvom, ktoré je možné skutočne využiť.
Je batéria EcoFlow PowerOcean počas prevádzky hlučná?
Nie. Chladenie akumulátorových modulov prebieha prirodzenou konvekciou, úplne pasívne, a výrobca uvádza hladinu hluku maximálne 35 dB. Pre porovnanie: to zodpovedá približne úrovni hluku v tichej spálni alebo tichému rozhovoru, čo znamená, že zariadenie je v bežnom domácom prostredí prakticky nepočuteľné.
Technickým dôvodom je skutočnosť, že moduly neobsahujú ventilátor ani žiadne iné pohyblivé súčiastky. Pre inštalatéra to znamená dve veci: na jednej strane nehrozí hluk ani v prípade, že je strojovňa, garáž alebo predsieň v blízkosti obytných priestorov, na strane druhej neexistujú žiadne opotrebovateľné súčiastky, ktoré by sa mohli počas záručnej doby pokazit alebo vyžadovať údržbu.
Ak sa v systéme predsa len objaví počuteľný hluk, zvyčajne nepochádza z akumulátora, ale z meniča. Vďaka krytiu IP65 a prevádzkovému rozsahu od –20 do +50 °C je možné batériu inštalovať aj vonku, pričom vykurovaná verzia zabezpečuje možnosť nabíjania aj v chladnom zimnom období, takže je možné ju umiestniť aj na vnútorné miesta citlivé na hluk.
Recenzie na batérie SOLARKIT EcoFlow
V nezávislých odborných testoch a užívateľských recenziách, ktoré sa objavili o produktoch z produktovej rady EcoFlow PowerOcean na ukladanie energie, ktoré máme v ponuke, sa opakuje chvála za ich prepracovanosť. Jeden z testov udelil systému 92/100 bodov a hodnotenie „veľmi dobré“ a osobitne vyzdvihol kvalitný hliníkový plášť, ako aj skutočnosť, že vďaka montážnej hĺbke iba 19 cm sa zmestí aj do úzkych technických priestorov. Podľa viacerých správ je vzhľad zariadenia prijateľný aj na miestach, kde je zásobník umiestnený na viditeľnom mieste.
V spätnej väzbe od inštalatérov bola ako najčastejšie spomínaná výhoda uvedená rýchla inštalácia. Podľa typickej správy trvala odborná inštalácia približne tri hodiny, pričom aktiváciu bolo možné vykonať naskenovaním QR kódu v niekoľkých krokoch. To sa priamo prejavuje na počte pracovných hodín na mieste, čo predstavuje kvantifikovateľnú nákladovú výhodu pre predajcov aj dodávateľov.
Pri používaní si najviac pozitívnych hodnotení vyslúžila tichá prevádzka a modularita. Majitelia opakovane spomínajú, že vďaka pasívnemu chladeniu bez ventilátorov je jednotka prakticky nepočuteľná, a tiež to, že kapacitu je možné dodatočne rozširovať po jednotlivých moduloch bez nutnosti prestavby existujúceho systému. V prípade trojfázovej inštalácie viacerí zdôrazňujú, že rezervný výkon 10–12 kW stačil počas výpadku siete už aj na prevádzku jedného tepelného čerpadla.
Z hľadiska bezpečnosti sa v recenziách vyzdvihuje aerosólový hasičský modul integrovaný do akumulátorových balíkov a samostatný systém BMS pre každý balík ako riešenie, ktoré v tejto kategórii nie je bežné. 15-ročnú výrobnú záruku odborné hodnotenia dôsledne zaraďujú medzi silnejšie ponuky na trhu, keďže v tomto segmente sa za bežnú považuje 10-ročná záruka.
Kritické pripomienky sa zvyčajne netýkajú hardvéru, ale komunikácie: viaceré zdroje uvádzajú, že niektoré internetové obchody uvádzajú kapacitu modulov zaokrúhlenú na 5 kWh, pričom skutočná užitočná kapacita je 4,8 kWh. Aj my považujeme za dôležité toto objasniť, preto dôsledne uvádzame ako menovitú, tak aj užitočnú kapacitu. Práve z tohto dôvodu poskytujeme našim B2B partnerom pri každej inštalácii batérií EcoFlow presné údaje o užitočnej kapacite a rezervnom výkone, aby bola ponuka pre zákazníka platná aj po uvedení do prevádzky.